Ateliér tvůrčího psaní s Davidem Košťákem

Ateliér v Divadle VILA Štvanice bude zaměřen na rozvíjení individuálních dispozic tvůrčího psaní. Mimo jiné se pokusí účastníkům pojmenovat nástroje, které má autor k dispozici, a naučit je být lepším čtenářem svého díla. Společně s Davidem Košťákem, absolventem oboru teorie a kritika na pražské DAMU a kmenovým dramaturgem Divadla LETÍ, budou účastníci společně hledat způsoby, jak emoce vyvolané vnímáním vnějšího světa přetavit v dramatický text.

David Košťák je absolventem oboru teorie a kritika na pražské DAMU. Vedle autorské tvorby překládá anglickojazyčné divadelní hry do českého jazyka a je kmenovým dramaturgem Divadla LETÍ. Debutoval v roce 2013, kdy Divadlo LETÍ uvedlo jeho krátkou hru Fresh Love. Už v té předesílá téma, k němuž se ve své tvorbě vrací nejčastěji – zodpovědnost člověka v rovině mezilidských vztahů, ale i za podobu současného světa. Ve svých hrách pracuje s výraznou metaforou a prvky magického realismu. Jeho žánrové rozpětí je poměrně pestré. Mezi jeho hrami jsou k nalezení post-dramatické texty (Taxistyx, Srdce patří za mříže), komorní vztahové drama (Nad rozlitou mléčnou dráhou), hry pro mládež (Lajka vzhůru letí a rozhlasový western pro náctileté Tahle země není pro mladý, rodinný muzikál Kronikáři – stručné dějiny světa v muzikálu) až přes adaptace literární klasiky (Dáma s Camelkami, Zmoudření Dona Quijota, Solaris, Kronika ohlášené smrti).
Pro Švandovo divadlo napsal svou první celosouborovou hru Hladová země, novodobý mýtus o městě. V roce 2018 se dočkal dvou uvedení v zahraničí – Ptačí žena byla uvedena v červenci Barceloně v divadle Sala Beckett a Lajka byla uvedena v Teatrul Ariel v rumunském Targu Mures. Byl také jedním z autorů píšících scénář k imerzivnímu projektu CampQ pro Pražské Quadrienalle 2019.

Doba trvání ateliéru: 10:00 až 17:00

  • Délka představení: 7h