VILA Live: MarZ + Tour Guide Barbie

MarZ

“Je to folk, pop, rock, jazz? Nevím a vlastně mě to nezajímá. Jsou to totiž v prvé řadě silné a dobré písničky.”

Jindřich Göth, hudební publicista, iDnes.cz

Někde mezi folkem, popem a jazzem leží místo jménem MarZ – hudební vesmír zpěvačky, kytaristky a písničkářky Markéty Zdeňkové. Její písně se pohybují na orbitě témat od upřímných zpovědí přes žertovné hříčky až po šamanský rituál. Píše převážně v češtině a má schopnost vytvořit nápadité melodie a zároveň zachovat přirozenost svého mateřského jazyka. Díky tomu nachází stále se rozrůstající publikum napříč žánry i generacemi.

Jádro MarZu tvoří vedle Markéty spoluzakladatel kapely trombónista a zpěvák Štěpán Janoušek, výjimečný instrumentalista současné mladé pražské (nejen jazzové) scény. Jeho rukopis je výrazně vepsán do kapelních aranžmá. První album Na rozcestí, natočené v duu, bylo zdařilým úvodem do zvukové krajiny MarZu. V roce 2018 vznikla pětičlenná kapela příchodem Dalibora Hrubeše (elektrické kytary), Miloše Klápště (baskytara, synth, vokály) a Vítězslava Patočky (bicí). Tato formace posílila a posunula Markétiny písně do nové dimenze. V březnu 2020 vydali své eponymní album MarZ u labelu Tranzistor, natočené ve špičkovém studiu SONO Records. Tam nyní pracují na dalších nahrávkách.

Tour Guide Barbie

Tour Guide Barbie je nová působivá formace na alternativní indie scéně, která kombinuje bohaté zvuky americany a folku s moderním nádechem syntetického popu a punk rocku. Výsledkem je zvuk, který je čerstvý a odlišný. Výrazný a zároveň citlivý zpěv Allison Wheeler spolu s originálním nástrojovým podáním kapely tvoří hudbu, která je jak evokativní, povznášející a s jemným humorem se vypořádává s komplexitou života. Členové pocházejí z různých koutů světa – Spojených států, České republiky a Slovenska a přinášejí tak jedinečnou směs vlivů.

Zpěv: Allison Wheeler
Piano, synths: Iva Korgerová
Kytara: Vladko Mikláš
Baskytara: Matěj Havlíček
Bicí: Petr Nohavica