Antická Štvanice

Festival antického divadla pod širým nebem v přírodních kulisách ostrova Štvanice, na pozadí klasicistní architektury, za doprovodu tekoucí vody a tepajícího velkoměsta. Projekt Antické Štvanice si klade za cíl postupně uvést inscenace všech zásadních antických dramat.

Festival vrací antické drama pod hvězdné nebe, čerpá z génia loci ostrova, poskytuje tvůrcům možnost velkorysých režijně–výtvarných konceptů a nabízí současnou interpretaci starověké látky.

V minulých letech byla v rámci festivalu uvedena Aischylova Oresteia v režii Ivo Kristiána Kubáka; adaptace Ovidiových proměn z pera Martina Hýči a v režii Jana Nebeského pod názvem Orfeus; inscenace současných her s antickým námětem Faidra a Prosebnice autorek Mariny Carr a Anny Saavedry v režii Martiny Schlegelové; autorská adaptace Aristofanových komedií Plodnost! Mír! A Bohatství! z pera Marie Novákové v režii Ivo Kristiána Kubáka, česká premiéra Senecovy tragédie Šílený Herkules v režii Tomáše Loužného, operní travestie s antickým námětem Římská Lukrécie v režii Petra Haška na základě dochovaného barokního libreta a hudby současného skladatele Tomáše Hanzlíka a rezidenční projekt Tomáše Procházky Lysistrata 2.0.

V září roku 2023 uvedl Tygr v tísni ikonickou řeckou (nedochovanou) trilogii o králi Oidpipovi s názvem OIDIPÚS KOMPLET. První díl tvoří jednoaktovka Láios z pera současné autorky Hany Lehečkové, která odkryje hříchy krále Láia, důvod jeho rodinného neštěstí a rozvratu vztahu s královnou Iokasté, která zoufale touží po dítěti. Gró tvoří Sofoklova tragédie o slepotě a pýše vladaře tváří v tvář tisícům umírajících. Taneční performance Umírající Oidipús tanečníka a choreografa Václava Kuneše trilogii uzavře.