Geisslers Hofcomoedianten

Nezávislý divadelní soubor, který ve své tvorbě propojuje staré tradice s živým, současným divadlem. K barokní inspiraci přistupuje s autorskou svobodou, mísí původní s novým, vzletné s přízemním, činohru, zpěvohru, loutkohru i tanec.

V letech 2002–2009 působil soubor Geisslers Hofcomoedianten zejména v Kuksu vždy během letních měsíců a v úzké vazbě na festival Theatrum Kuks. Každoročně vytvořil 1–2 nové inscenace, které na festivalu uvedl v premiéře. Účastnil se amatérských divadelních přehlídek a soutěžil po celé republice, ze kterých si odvezl řadu ocenění. Dále také s úspěchem vystupoval na festivalech v Rakousku, Maďarsku a Itálii.

 

Počínaje divadelní sezonou 2009/10 se soubor postupně profesionalizoval a rozšířil svoji divadelní činnost s těžištěm v letních projektech na činnost celoroční. Nové inscenace vznikaly jak v létě v Kuksu, tak i během sezony v Praze. Soubor pravidelně hostoval na Malé scéně divadla ABC Městských divadel pražských (2011–2014). Od konce roku 2014 se stala domovskou scénou Geisslers Hofcomoedianten VILA Štvanice v Praze, kde sídlí spolu se souborem  Tygr v tísni a Divadlem LETÍ dodnes (www.vilastvanice.cz). I nadále však zůstal věrný své úzce orientované dramaturgii zaměřené na období baroka a na „barokní pohled“ na svět. V tomto období vyrazil soubor Geisslers Hofcomoedianten na další zahraniční turné: po Itálii (Gorizia, 2013), Polsku (Kudowa Zdroj, 2010), turné po USA (NY, Washington, Portland, Ashland, Blue Lake, 2012), Monaku (2013), Francii (Provence, 2013) a Rusku (2017).

 

Uměleckým vedoucím souboru je Petr Hašek, ředitelkou Kateřina Bohadlová, dramaturgyní Helena Koblischková.