Vážení diváci, vzhledem k vládním opatřením ohledně současné hygienické situace jsme se ve snaze zabránit šíření nákazy rozhodli zrušit všechna naše představení až do 11. dubna (včetně). Vstupenky vám budou vráceny do několika dnů přes portál GoOut.cz.

Vila

UPOZORNĚNÍ PRO DIVÁKY:

Vážení diváci, 
vzhledem k momentální situaci jsme naši ostrovní scénu museli uzavřít, ale už se těšíme, až pro vás divadlo znovu otevřeme – budete informováni jako první! V případě nejasností ohledně vrácení vstupného nám pište na pr@vilastvanice.cz.
Pro nejaktuálnější informace a online program sledujte náš FB, i FB všech souborů – Tygr v tísniGeisslers HofcomoediantenDivadlo LETÍ a Ateliéry Viléma Štvaného!
Snad již brzy na Štvanici!

 

VILA Štvanice –  ojedinělá ostrovní scéna v centru Prahy
Je domovem čtyřech nezávislých divadel: Tygr v tísni, Geisslers Hofcomoedianten, Divadla LETÍ a nově Divadla Bufet.
Nabízí divákům repertoár rozkročený od baroka přes literaturu 20. století až po současnost; od zapomenutých divadelních kuriozit, přes literární adaptace po novou dramatiku. VILA je také místem konání uměleckých workshopů cyklu Ateliéry Viléma Štvaného a koncertů VILA LIVE.

Historie VILY

Klasicistní budova postavená pravděpodobně v roce 1824 byla původně využívána jako restaurační podnik s tanečním sálem. Přestože v 19. století se na ostrově Štvanice nacházely další dvě obdobné restaurace, dnes budova čp. 858 představuje poslední dochovaný příklad této architektury na ostrově. V budově sídlily Kadeřnické a lázeňské služby města hlavního města Prahy, od 90. let 20. století pak společnosti Bonton Music, Artona Home Video, Bonton a. s. Vila byla opakovaně zasažena povodněmi, naposledy v roce 2013.

V září 2013 divadelní soubor Tygr v tísni na tři týdny proměnil vilu v dějiště mystického detektivního románu pražského německého spisovatele Gustava Meyrinka Golem. Od října 2014 zde Tygr v tísni provozuje stálou divadelní scénu spolu s Geisslers Hofcomoedianten a Divadlem LETÍ (od r. 2015). V roce 2019 byla vedle VILY Štvanice otevřena komunitní zahrada Tygr v petrželi.

Budova je od roku 1958 chráněnou kulturní památkou.

Vila má obdélný půdorys s vystupující rizalitem schodiště. Přízemí je rytmizováno masivními dórskými polosloupy, stojícími mezi okny, které nesou masivní kordonovou římsu krytou šikmou stříškou. Okna přízemí byla rámována slepými arkádami. Vstupy v přízemí mají kamenná ostění, vstup na schodiště je přístupný po několika kamenných stupních s přisazeným kamenným patníkem, o něco menší je i při nároží. Fasáda v patře je hladká, pouze nároží je zvýrazněno bosáží. Okna jsou rámována páskovou šambránou s podokenní římsou nesenou drobnými konzolkami. Střecha je valbová, s několika vikýři. Přízemí je plochostropé, podpírané stlačenými klenebními pasy.

zdroj: Národní památkový ústav